London Cocker Spaniel Society
 

CHAMPIONSHIP SHOW DECEMBER 2 2017

Judges
Dogs:  Mrs C Mason (Lynshow)
Bitches: Mr C Laveris ( Laveris)

DCC and BIS Hackett's Lindridge Diamond Geeza
BCC and RBIS Parker's Weyhill Wish List
RDCC Pollok's Thurness  The illusionist
RBCC Lowery's Sh Ch Bartonholm Nobody's Girl JW ShCM
BPIS and BPB Ellison's Withiflor Bookworm
BPD Squire and Adam's Corazon De Sibi Night Star (IMP ESP)
BMPIS AND BMPB Craig's Alisma Anniversary Rose
BMPD Blackley and Salero's Cooleela Operation Dynamo at Wightroche TAF NAF
 BVIS and BVD Smith's Craigdean Callimakokr at Luansha ShCM
BVB Ellison's Sh Ch Canigou Storytime at Withiflor JW

DOGS

ANY OTHER COLOUR
Class1: Special Puppy Dog:

1 Squire and Adam's Corazon De Sibi Night Star  (IMP ESP)

Class 2: Special Novice Dog
1 Squire and Adam's Corazon De Sibi Night Star (IPM ESP)
2 Clifford's Serci After Dark at Shadow Amor (IMP SRB)
3 Mehrten's Serci Little Blue Boy Ali (IMP SRB)

Class 3: Special Graduate Dog
No entries

Class 4: Special Open Dog
1 Amos-Jones Sh Ch Veratey Vincenzo at Cassom JW

ANY SOLID COLOUR INCLUDING SOLID/TAN
Class 5: Special Puppy Dog
1 Young's Canyonn Classic Legacy
2 Pop's Manacas Double Ideas with Bocablue
3 Pilkington and Ellis' Molkara Faustus at Brimbeck

Class 6: Special Novice Dog
1 De Paule's Matuidi de l'orme Lieue (ATC AU 011339FRA)
2 Pilkington's Molkara Faustus at Brimbeck

Class 7: Special Graduate Dog
1 Kew's Lujesa Starman at Wylyeview
2 Marris_Bray's Helenwood Islander
3 Worgan's Lujesa License to Thrill for Luthame

Class 8 : Special Open Dog
1 Sh Ch Withiflor Rolling Stone JW

ANY COLOUR
Class 9: Veteran Dog

1 Smith's Craigdean Callimakokr at Luanshya Sh CM
2 Pretty's Sh Ch /INT/BEL/Hun Ch Joaldy Mandolin Wind JW ShCM'12 EW' 16 BELBW'16
3 Hackett's Sh Ch Lindridge Star Quest
4 Hutching's Cascadia I Chico at Beechtops
5 Pilkington and Ellis' Molkara Crystal Knight at Brimbeck Sh CM

Class 10: Minor Puppy Dog
1 Blackley and Salero's Cooleela Operation Dynamo at Wightroche TAF NAF
2 Smith's Pearkim Pokemon at Luanshya
3 Needham's Snowgate Gold Edition at Merryhaze
4 Ewan's Craigdean Holby City
5 Buck's Clavaire Cartier

Class 11: Puppy Dog
1 Squire and Adams' Corazon de Sibi Night Star (IMP ESP)
 2 Young's Canyonn Classic Legacy
3 Hooper's Spendles Spin in Silver
4 Smith's Pearkim Pokemon at Luanshya
5 Needham's Snowgate Gold Edition at Merryhaze

Class 12: Junior Dog
1 Wildman's Reemif Midnight Blue for Chanmalo
2 Clifford's Serci After Dark at Shadow Amor (IMP SRB)
3 Mehrten's  Serci Little Blue Boy Ali (IMP SRB)
 
Class 13: Yearling Dog
1 Carpenter's Zakova Top Kat JW ShCM LUX JUN CH
2 Raquin's  Chavez Royal Messenger
3 De Paule's Matuidi de L'Orme Lieue (AU01339FRA)
4 Mehrten's Serci Little Boy Blue Ali (IMP SRB)

Class 14: Maiden Dog
1 Clifford's Serci After Dark at Shadow Amor (IMP SRB)

Class 15: Tyro Dog
1 Wildman's Reemif Midnight Blue foe Chanmalo
2 Sherlock's Spur of the Moment for Lochranza

Class 16: Undergraduate Dog
1 Share-Jones' Sharemead Gold Bullion JW
2 Marris-Bray's Helenwood Islander
3 Wildman's Reemif Midnight Blue for Chanmalo

Class 17: Post Graduate Dog
1 Adam's Whinburn Night Owl JW
2 Yilmaz's Kalispell Kisim Kelpie
3 Raquin's Weeping Willows Lets Go (ATC At 00863FRA)

Class 18: Special Beginners Dog
1 Baker's Stobytill Tri to see it my Way

 Class 19: Limit Dog
1 Hackett's Lindridge Diamond Geezer
2 Pollok's Thurness the Illusionist
3 Thomas' Claramand Ziggy Ziggy JW Sh CM
 4 West's Sheigra Stargazer JW Sh CM
5 Bond's Cassom Fast and Furious at Olibond

Class 20: Open Dog
1 Kettle's Sh Ch Lujesa Sky's the Limit JW
2 Sablon's Sunset D'Hell Jador Dior (ATC ASO 1126 FRA)
3 Craig's Alisma Zacharius JW
4 Doctor - Mol's NL Ch Speggle-Waggel's Zack (ATCATO1395NLD)
5 Carpenter's BEL/LUX Ch Lynwater Belgian Chocolate JW Sh Cm BW15

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BITCHES

ANY SOLID COLOUR INCLUDING SOLID/TAN

Class 21: Special Puppy Bitch
1 Thomas's Quaralia Claramand Rosmery (IMP CZE)
2 Bard's Withiflor Fairy Tale

Class 22: Special Novice Bitch
1 Pop's Bocablue Pieces of Eight
2 Varnam's Shanaudvarn Maggie Moo

 Class 23: Special Graduate Bitch
1 Wright's Cazbaz Black Lace
2 Kengyelics' Hebdene Hunnibee
3 De Paule's Mila de L'orme Lieue (ATCAu01341FRA)

Class 24; Special Open Bitch
1 Darby's Sh Ch Lujesa Magic Touch at Classicway
2 Hutching's Beechtops Double Take JW

ANY OTHER COLOUR
Class 25: Special Puppy Bitch

1 Thomas' Snowgate Blue Diamond among Claramand
2 Bacon's Ebaco Peach Schnapps at Timbric
3 Crisp's Challowdown Loopy Lou with Genevieve
4 Symphorien's Reinmour Lallybroch Lass (ATCAu01261GKC)
5 Finet's Enzy's Quest for Joy (ATCAU02052BEL)

Class 26: Special Novice Bitch
1 Depaule's Marika Du Clos De  Noentine (ATCAU1434 FRA)
2 Birkenshaw's Gilcar Rumour Has It
3 Garrard's Clavaire Blue Ivy

Class 27: Special Graduate Bitch
1 Amos-Jones Cassom Margot Fonteyn
2 Becquet and Darby's Danton Masquerade at Dargess JW
3 Hill's Olibond Sunshine Girl at Princehill
4 Driver's Beckaby Blueberry Muffin
5 Harris' Chalkhill Impossible Dream

Class 28: Special Open Bitch
1 Lowery's Sh Ch Bartonholm Nobody's Girl Jw ShCM
2 Van Guyse Apers-Horvat's Bel Sh Ch Wigglings No Cure for Crazy (ATC AS00930BEL)
3 Provost's Troubles in Paradise Phylomena (ATC Au01754BEL)
4 Finet's Bel Sh Ch All You Need is Roxicocker Crissdan (AT00389BEL)

ANY COLOUR

Class 29: Veteran Bitch
1 Ellison's Sh Ch Canigou Storytime at Withiflor JW
2 Blackley and Salero's Glenntree Ruby Slippers JW Sh CM
3 Lockwood's Zakova Rose Gold

Class 30: Minor Puppy Bitch
1 Craig's Alisma Anniversary Rose
2 Sherlock's Snowgate Indigo Mist to Cimicar
3 Thomas' Claramand Good Time Girl
4 Pop's Bocablue Fortune Cookie
5 Davies' Kerriglow Honesty

Class 31: Puppy Bitch
1Ellison's Withiflor Book Worm
2 Hooper's Spendles Shes a Dancer
3 Pop's Bocablue Fortune Cookie
4 Share- Jones Sharemead Andromeda
5 Symphorien's Reinmour Lallybroch Lass (ATCAU1261GKC)

Class 32: Junior Bitch
1 Jones and Simmond's Shenmore She's the One
2 De Paule's Marika Du Clos de Noentine (ATCAU 01434FRA)
3 Dicker's Dykere Meant to Be
4 Cottebrune's Maisie de L'Orme de Lieue
5 Garrard's Clavaire Blue Ivy

Class 33 Yearling Bitch
1 Kettle's Lujesa Jean Genie JW
2 Hutching's Beechtops Golden Ticket
3 Cottebrune's Maisie de L'Orme de Lieue
4 De Paule's Mila de L'Orme Lieue (ATCAU01341FRA)

Class 34: Maiden Bitch
1 Birkenshaw's Gilcar Rumour Has It
2 Dicker's Dykere Meant To Be

Class 35: Tyro Bitch
1 Bard's Withiflor Fairy Tale
2 Vere's Glenntree Carousel with Adrona

Class 36 : Undergraduate Bitch
1 Vere's Androna Diamond Delight
2 Wright's Chazbaz Black Lace
3 Driver's Beckaby Blueberry Muffin
4 Bacon's Timbric Iced Mocha
5 Warrington's Zakova Fire Dancer

Class 37: Post Graduate Bitch
1 Parker's Weyhill Wish List
2 Reed's Delindere Dressed For Fun
3 Ellison's Withiflor Science Fiction
4 Marris- Bray Helenwood Amazing Grace
5 Ewan's Craigdean Pandora

Class 38 : Special Beginners Bitch
1 Wright's Chazbaz Black Lace
2 Driver's Courtmaster Songbird at Beckaby

Class 39: Limit Bitch
1 Kengyelics Hebdene Hip Hop
2 Kew's Withiflor Wheels on Fire at Wylyeview
3 Baker's Snowgate Parti Now at Timbric
4 Moorat's Langleybury La Vida Loca
5 Ward's Wensum Some Like It Hot JW

Class 40: Open Bitch
1 West's Sheigra Shining Star JW Sh CM
2 Bacon's Snowgate Parti Now at Timbric
3 Rihoy's Langleybury Picture This at Sunnerset

 

Brace Class Judge: Mrs P Blay

1 Kettle
2 Driver
3 Thomas
4 Amos Jones
5 Sherlock