London Cocker Spaniel Society
 

OPEN SHOW FEBRUARY 17 2019

Judge: Mrs B Harris (Chalkhill)
Special Awards Classes: Ms R Jaramillo (Conabec)

Main Show
BIS and BV Costello's Judika Arizona
RBIS Kew's Lujesa Starman at Wylyeview
BPIS Mace's Sirius Black Del Re Di Danari Fonesse (ITA IMP)
BMPIS Hill's Princehill Shining Star

Judge's Critique (pdf)

ANY SOLID COLOUR INCLUDING SOLID AND TAN
Class1 Special Puppy No entries

Class 2 Special Novice No entries

Class 3 Special Post Graduate:
1 Wright's Chazbaz Glam Girl
2 Hutching's Beechtops Majestic
3 Lockwood's Zakova Firedancer

Class 4 Special Open:
1 Kew's Lujesa Starman at Wylyeview
2 Ward's Wensum Jameson's on Ice

ANY OTHER COLOUR
Class 5 Special Puppy:

1 Phillip's Lindenmarsh Give Me Shelter

Class 6 Special Novice:
1 White's Merrysprings Magic Star
2 Biggs' Patagoco Persimmon

Class 7 Special Post Graduate:
1 Bavin and Austin's Rojoys Chase the Dream JW ShCM
2 Wildman's Reemif Midnight Blue for Chanmalo ShCM
3 Crisp's Challowdown Loopy Lou with Genavieve
4 Carey's Falconers Woodchat of Ware

Class 8 Special Open:
1 Hutson's Stobytill Shake Ya Booty
2 Hill's Olibond Sunshine Girl at Princehill


ANY COLOUR
Class 9 Veteran
:
1 Costello's Judika Arizona
2 Hutching's Beechtops Double Take JW
3 Daniel's Starbourne Gazania
4 Bigg's Patagoco from a Distance

Class 10 Minor Puppy Dog
No entries

Class 11 Minor Puppy Bitch
1 Hill's Princehill Shining Star
2 Hutching's Pinkmoon Pippin by Beechtops
3 Phillip's Lindenmarsh Give Me Shelter

Class 12 Puppy Dog:
1 Mace's Sirius Black Del Re Di Danari Fonesse (IMP ITA)

Class 13 Puppy Bitch:
Absent

Class 14 Junior
1 Burnett's Charbonnel Stop N' Glow at Charmwen
2 White's Merrysprings Majic Star
3 Biggs' Patagoco Persimmon

Class 15 Maiden:
Absent

Class 16 Tyro
No entries

Class 17 Graduate:
1 Hutson's Stobytill Hippy Hippy Shake JW
2 Rofe's Oakrosa Raiden
3 Bevis and Norie-Miller Popocatepetl Déjà vu
4 Burnett's Charbonnel Stop NGlow at Charmwen
5 Carey's Falconers Woodchat of Ware

Class 18 Special Beginners:
1 Wright's Chazbaz Glam Girl
2 Rofe's Oakrosa Raiden
3 Garrard's Clavaire Blue Ivy
4 Hutchings Beechtops Golden Ticket

Class 19 Open Dog
1 Cassidy's Manchela Hugo Boss JW ShCM

Class 20 Open Bitch
1 Bavin and Austin's Rojoys Chase the Dream
2 Ward's Pearkim Persephone at Wensum
3 Bigg's Patagoco Eternal Whispers

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Special Awards Winners

Special Puppy:
1 Hill's Princehill Shining Star

Special Post Graduate
1 Lockwood's Zakova Fire Dancer
2 Wildman's Reemif Midnight Blue at Chanmalo ShCm
3 Garrad's Clavaire Blue Ivy
4 Ward's Pearkim Persephone at Wensum

Special Open
1 Cassidy's Manchela Hugo Boss JW Sh CM
2 Hill's Olibond Sunshine Girl at Princehill
3 Ward's Wensum Jameson's on Ice
4 Bigg's Patagoco Eternal Whispers